top of page
DSC_0502_edited.jpg

06.12.2021

ZAVÍTAL K NÁM MIKULÁŠ

Aj tento rok k nám zavítal svätý Mikuláš. Tento kresťanský sviatok v sebe nesie silné sociálne posolstvo – ľudia sú radi obdaruvávaní, ale aj radi obdaruvávajú svojich blížnych. Myslel na nás a priniesol nám sladké dobroty. Spomienka a malý darček urobia vždy veľkú radosť.

 

 

huby.jpg

31.07.2021

HUBÁRČENIE

Radi chodíme na huby. Zbierame len overenú klasiku - dubáky, suchohríby, kozáky, ale i bedle, masliaky či pečiarky. Jedlá z čerstvých húb sú naozaj chutné, ale aby sme si na nich mohli pochutnať aj v zime, musíme  ich uskladniť. Huby dôkladne očistíme, nakrájame na plátky a usušíme. Vložíme do sklenenej nádoby a odložíme. Je dôležité myslieť na to, čo bude zajtra a pripraviť sa.

Peinball.jpg

24.06.2021

PAINTBALL

Vyzbrojili sme sa, a šli sme do boja. Rýchlosť, sila a fyzická kondícia nepostačovali. Potrebovali sme i taktické myslenie, sústredenosť a chladnú hlavu. Pracovali sme v tíme a podporovali tak tímového ducha. Zažili sme radosť. Radosť zo spoločnej výhry. A dokázali sme prekonať sklamanie. Sklamanie z prehry. Po dnešnom dni sme preto silnejší a odolnejší.

Hotel pre hmyz.jpg

04.02.2021

HOTEL PRE HMYZ

Myslíme na to, že nielen zvieratá ale aj hmyz prichádza o svoje prirodzené prostredie pre život. Využili sme vlastnú fantáziu a z recyklovaných materiálov sme spoločne zhotovili hotel pre hmyz. Lienky, motýle, osamelé včely, či drobučké dravce prilákame na jar do našej záhrady a tie nám budú pomáhať v biologickej ochrane rastlín. Naša záhradka tak bude priateľskejšia k malým ale veľmi užitočným obyvateľom.

Vianoce20201_edited.jpg

21.12.2020              

VIANOČNÉ PRIANIE

Vianočné sviatky sa nezadržateľne blížia. Prajeme Vám prežitie sviatkov v harmónii a duchovnej pohode. Sviatok je hodnota. Snívajme a myslime vzájomne na seba. Tešme sa z jednoduchých a zároveň nádherných vecí. Veď jednoduchosť a neha sú pre nás tým najlepším odrazovým mostíkom k skutočnému naplneniu Vianoc. Vianoc ukrytých v srdci. Prajeme krásne prežitie Vianoc v láske a zdraví.

Gepard_edited.jpg

24.07.2020

NÁVŠTEVA ZOO

Vybrali sme sa na celodenný výlet do bratislavskej Zoo. Počasie nám prialo a my sme videli zvieratá od výmyslu sveta.  Každý z nás si prišiel na svoje. Videli sme aj také, ktoré už vo voľnej prírode nežijú. Dozvedeli sme sa, že viac ako tridsiadka vzácnych druhov v tejto Zoo je zapojená do Európ-skych záchranných programov. Prežili sme krásny deň, ale zároveň sme si uvedomili krehkosť našej planéty.

  

Velka-noc_edited.jpg

09.04.2020

VEĽKÁ NOC

Prajeme Vám krásne a hlavne pokojné veľkonočné sviatky, najmä v tomto náročnom období. A hoci tento rok možno počas Veľkej noci k stolu nezasadne celá rodina a šibači neprídu, prajeme Vám najmä veľa pozitívnej energie do nastávajúcich dní, a nech Vás tieto sviatky naplnia pokojom a láskou.

 

ruska_edited.jpg

21.03.2020

UŠILI SME SI RÚŠKA

Ochranné rúška na tvár sú momentálne vzácnym artiklom, a preto sme zapojili svoju kreativitu a rúška si ušili svojpomocne. Sú to viacvrstvové rúška, ktoré sa môžu prať, žehliť, opakovane použiť, a navyše sú estetické. Snažíme sa zvládať túto ťažkú situáciu najlepšie ako vieme. Prajeme aj Vám a všetkým ľuďom veľa síl v týchto náročných časoch.

Futbal_edited.jpg

03.01.2020

ŠPORTOVÉ HRY

Ani studený január a jeho mrazivé počasie nám v piatok nestálo v ceste zorganizovať športové hry. Vyrazili sme na neďaleké ihrisko a na čerstvom vzduchu sme odohrali niekoľko nohejbalových turnajov. Po návrate do centra sme pokračovali v športových hrách, a to hraním spoločenských hier a šachu. 

mikulas_edited.jpg

6. decembra 2019

MIKULÁŠ

Mikuláš neobišiel naše centrum a zavítal k nám i tento rok. Mikulášsku tradíciu sme si uctili s veľkou húžev-natosťou a pripravili sme rozličné pečivo a koláčiky. Tento kresťanský sviatok nesie v sebe silné sociálne posolstvo – ľudia sú radi obdaruvá-vaní, ale aj radi obdaruvávajú – a tak sme si v centre drobnosťami urobili vzájomnú radosť.

letecky-den kopie_edited_edited_edited_edited_edited_edited.jpg

05.09.2021

MEDZINÁRODNÉ LETECKÉ DNI

Bohatý program ponúkali počas víkendu Medzinárodné letecké dni v Malackách v priestoroch dopravného krídla Kuchyňa, a boli sme sa pozrieť aj my. Obdivovali sme súčasnú leteckú techniku, ale aj historické lietadlá. Svoje letecké majstrovstvo predvádzali piloti z mnohých krajín pri svojich akrobatických vystúpeniach. Veru, bolo sa na čo pozerať a určite prídeme aj nabudúce.​

studňa_edited.jpg

17.07.2021

OKRASNÁ STUDNIČKA 

Touto okrasnou studničkou sme si vytvorili v záhrade atmosféru pohodlia a určite nezostane u návštevníkov bez povšimnutia. Neslúži síce na získava-nie vody, ale plní najmä estetickú funkciu. Vyrobili sme si ju úplne sami a nezabudli sme ani na otočný rumpál. Studničku sme doplnili kvietkami. Vytvára nám v záhrade zaujímavý dekoračný prvok, a navyše pôsobí veľmi upokojujúco. 

zber_jahod.jpg

21.06.2021

SAMOZBER JAHÔD

Chutné, zrelé, šťavnaté. Takéto boli jahody, ktoré sme si sami nazbierali u pestovateľa na jahodovisku. Využili sme samozber jahôd a nazbierali sme si tie najsladšie a najkrajšie jahody na koláč, do džemu i do kokteilu. Tým, že sme si jahody natrhali sami, chutia ešte o čosi lepšie. Mňam.

%C5%A1portov%C3%BD%20de%C5%88_edited.jpg

29.01.2021

ŠPORTOVÝ DEŇ

Športový deň je prirodzenou súčasťou resocializačného programu. Posledný januárový piatok patril lukostreľbe, šípkam, stolnému tenisu a hádzaniu lopty do basketbalového koša. Na čerstvom vzduchu sme sa príjemne uvoľnili, trénovali sme sústredenie, komunikovali spolu, snažili sme sa o víťazstvo a nakoniec sme sa obdarili vopred zhotovenými medailami. Zašportovali sme si, a cítime sa šťastnejší. A tak to má byť. 

Ikebana.jpg

30.11.2020

UŽ DÝCHAJÚ VIANOCE

Vianoce sú, keď všade rozvoniava vôňa koláčikov. Vianoce sú pokoj a vnútorná pohoda. Spoločne sme si vyrobili krásne ozdoby na okná a ikebany z prírodných materiálov. Vianoce sú teraz v našom centre všadeprítomné. 

 

 

 

 

Syr_edited.jpg

14.07.2020

VYRÁBAME KOZÍ SYR

Vraj je výroba syra z kozieho mlieka celá veda, a vraj sa môžete úplne stratiť v množstve náročných postupov a odborných rád. My sme sa však nenechali odradiť a pustili sme sa do výroby pravého domáceho syra z čerstvo nadojeného kozieho mlieka. Výsledok vidíte samy. Syr sa nám podaril. Chutil nám o to viacej, že sme si ho urobili samy. A nabudúce budeme vyrábať opäť.   

sijeme_edited.jpg

04.04.2020

POMÁHAME DRUHÝM

Aj my prikladáme ruku k dielu a pomáhame vyrábať rúška pre tých, ktorí ich potrebujú. Pripojili sme sa tak k veľkej komunite ľudí, ktorých spája ochota pomáhať. Meriame, vystrihu-jeme, šijeme a - darujeme. A kým sa nám zvyšujú manuálne zručnosti a udržujeme si úroveň jemnej motoriky, zároveň podporujeme vzájomnú spolupatričnosť.  

 

koronavirus.jpg

09.03.2020

ZÁKAZ NÁVŠTEV V CENTRE

Prítomnosť koronavírusu na Slovensku je potvrdená, zdravá opatrnosť a rešpekt je preto na mieste. Neúčinkujú naň antibiotiká a overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Preto sú na základe rozhodnutia riaditeľa od 09.03.2020 zakázané akékoľvek návštevy v našom centrenedopo-ručujú sa ani priepustky našich klientov domov. Uvedené platí do odvolania. Ďakujeme za pochopenie.

Jasli%C4%8Dky_edited.jpg

24. decembra 2019

VIANOCE

Začali najkrajšie sviatky v roku a v našom centre sme sa na nich dôkladne pripravili. Prežijeme ich spoločne, v čo najväčšej pohode. Vyrobili a rozposlali sme ručne vyrobené vianočné pozdravy pre svojich blízkych a vzájomne si darujeme dobrý pocit a svoju účasť. Prajeme aj Vám krásne prežitie týchto sviatkov a len to najlepšie v novom roku.

skola.JPG

3. decembra 2019

PREDNÁŠKA

Pre žiakov SOŠ J. Čabelku v Holíči sme zrealizovali prednášku o závislosti a jej dopade na osobu jednotlivca. Bola popretkávaná skutočnými príbeh-mi človeka, ktorý si prešiel peklom závislosti. Žiakom bola postupne od-haľovaná skutočnú tvár drogy. Pred-náška ich veľmi zaujala a v plnej miere využili vytvorený priestor pre otázky a odpovede.

luka0 (2).jpg

25.08.2021

LUKOSTREĽBA

Dnes sme si urobili športový deň a súťažili sme v lukostreľbe. Na tento kráľovský šport nepotrebujete len silné ramená ale najmä presnú mušku,  sústredenie, precíznosť, pokoj, rovno-váhu a trpezlivosť. Naučiť sa presne strieľať nie je ľahké. Nepochybne je to však spôsob ako posúvať svoje možnosti a naučiť sa ovládať svoje telo i myseľ. 

clnkovanie.jpg

27.06.2021

ČLNKOVANIE

Horúce dni sú znesiteľnejšie, ak ich strávite pri vode. Požičali sme si rekreačné člny a plavili sme sa po Adamovských jazerách. Člnkovanie je príjemná aktivita. A ak je obloha bez jediného obláčika a voda fantasticky osviežujúca, deň je ako stvorený na člnkovanie. Dnes sme zažili naozajstnú pohodu pri vode.

snežienka.JPG

08.04.2021

KONČÍ ZIMNÝ SPÁNOK

Kvietky, púčiky, mláďatá, slniečko... všetko sa okolo nás prebúdza. Ale my sme vôbec nespali. Poctivo sme sa od februára starali o sadeničky. A teraz sme sa postarali aj o trávnik, aby sa nám krásne zelenal. Prekyprili a pohnojili sme pôdu. Povysádzali prvú zeleninu a letničky. Polievame, čistíme, vysádzame, orezávame, staráme sa o mláďatá... A stihli sme aj napíliť drevo na zimu, lebo už teraz musíme myslieť na to, čo bude. 

Kolajnice.jpg

27.01.2021                foto: Shutterstock

DARUJTE  2 % 

Pomáhať sa dá rôzne. Každý z Vás má možnosť rozhodnúť aspoň čiastočne o tom, ako bude použitá časť Va-šej dane. Peniaze, ktoré ste na daniach zaplatili tak môžu byť použité na dobrú vec. Budeme vďační, ak sa pri vypĺňaní daňového priznania alebo ročného zúčtovania dane rozhodnete pre nás a uchádzame sa tak o Vašu dôveru, podporu a priazeň. 

Viac informácií tu.

Kachlicky_edited.jpg

25.09.2020

KUCHYŇA A JEDÁLEŇ AKO NOVÉ

Takúto krásnu mozaiku sme vyčarovali z keramických dlaždičiek. Najprv treba rozbiť kladivom dlaždičky na malé kúsky, a potom trpezlivo a precízne vyskladať "puzzle" na vopred upravený podklad. Po uschnutí vyškárovať. Trpezlivosť a precíznosť pri práci sa vyplatila. Odmenou je nám mozaika, ktorá je pre všetkých naozaj veľmi originálna.

 

R%C3%ADbezle_edited.jpg

06.07.2020

RÍBEZĽOVÉ DŽEMOVANIE

Ríbezľový lekvár na vianočné pečivo musí byť. Sezóna dozrievania ríbezlí je v plnom prúde, a tak džemujeme. Každú flašku označíme štítkom a šup do komory. Ak bude pekné slniečko a dobrá úroda, môžeme sa tešiť aj na chutné ríbezľové koláčiky, ríbezľový nákyp alebo aj na palacinky s ríbezľovou omáčkou. Je to len na nás, na našej fantácii a na našom vlastnom snažení.

priesady3_edited.jpg

02.04.2020

PESTUJEME

S pestovaním priesad sme začali už vo februári, keďže ich vypestovanie nejaký čas trvá. Priesady pestujeme aj vo fóliovníku, a aj keď sa to zdá na prvý pohľad jednoduché, nie je to tak. Mladé rastlinky potrebujú na správny rast a vývin pravidelnú a dôslednú starostlivosť. Zakrátko ich budeme presádzať do záhrady. Vyrastie nám zelenina čerstvá, zdravá, chrumkavá a bez chémie, ale hlavne - naša.

lodka.jpg

24.02.2020

STAVBA MODELU LODE

V našej vitríne pribudol model lode. Na zloženie takéhoto modelu je potrebná remeselná zručnosť a značná dávka trpezlivosti, najmä pri drobných dieloch, kde sú hlavnými nástrojmi pinzeta a ihla. A hoci sme suchozemci, jeden z našich klientov dostal od rodinného príslušníka na Vianoce model lode, a tak sa trpezlivo venoval jeho skladaniu. Dnes bola loď dokončená a zdobí naše centrum.  

knihy_edited.jpg

20. decembra 2019

KNIHA AKO DAR

V období od 5.12.2019 do 12.12.2019 mohli študenti Univerzity Tomáše Bati v Zlíne, Ústav školní pedagogiky, doniesť knihu, ktorú by radi darovali nášmu centru. Študenti podonášali mnoho kníh a obohatili knižnicu nášho centra. Veľmi pekne ďakujeme Univerzite Tomáše Bati  za toto krásne gesto a takisto všetkým študentom, ktorí sa s nami podelili o zážitok z čítania.

ikebana.JPG

29. novembra 2019

VIANOČNÁ VÝZDOBA

Dnes sme si naše centrum ozdobili nádhernými vianočnými ikebanami, ktoré sme vyrábali z rôznych prírod-ných materiálov. Tieto symboly najkraj-ších sviatkov v roku vdýchli nášmu centru vianočnú atmosféru.

bottom of page